2013. október 22., kedd

Utazás II

Ismét utazásra készülök. Ezúttal némileg kisebb lelkesedéssel, mint a legutóbb, mert nem akarom beleélni magam addig, amíg nem vagyok biztos benne, hogy össze is jön a dolog.

Ezúttal San Diego-ba készülök megnézni az USS Midwayt egy konferenciára. Péntektől szerdáig fogok kirándulni részt venni a a rendezvényen. Hazatérésem után alig 20 órával pedig megérkeznek vendégségbe a csajaim, akik november közepéig élvezik majd a vendégszeretetemet, és akikkel együtt a Niagara vízeséshez is szeretnék elutazni. Remélem ezúttal nem lesz "államcsőd, természeti katasztrófa, pestisjárvány, polgárháború" vagy egyéb bökkenő, ami Harold barátom szerint garantált azokon a helyeken ahol feltűnök. 


Az USS Midway. 1992 óta múzeum,
korábban az USA legnagyobb repülőgép-hordozója. 
A google térkép szerint 6 perc sétára lesz a szállásomtól.
(forrás: http://www.sdsportscommission.com/battle-on-the-midway/)


Az elmúlt napokban/hetekben egyébként sok minden történt. Sanyi barátomtól például elbúcsúztam, de azt még mindig nem tudja a szerencsétlen, hogy a szülei kókuszültetvényére (ez komoly) megy majd dolgozni, vagy Los Angeles-ben lesz kutató. Minden esetre a hétvégén autóztunk egyet és ellátogattunk a tópart egy igen szép részére, a dűnékhez. Ez volt az első alkalom érkezésem óta, hogy elhagytam a várost (és ezzel együtt Illinois államot is), és kirándultam legalább egy pár órát. Majd beszámolok erről az útról és a búcsúról is egy kicsit később.

És beszámolok majd a csodálatos tóparti napfelkeltéről, amit az Adler planetárium mellől volt alkalmam végignézni pár hete. És természetesen fényképek is lesznek.

Egyelőre azonban minden energiámat leköti a konferenciára való készülés, és annak a teoretikus kérdésnek a minden szemszögből való megvizsgálása, hogy mit kell tennie annak a fuvarosnak, akinek a főnöke azt mondja, hogy "Józsikám, itt ez a pár lopott plazmatévé, tedd már fel még a kocsira és vidd el a többi cuccal, nem lesz gáz. Más is ezt csinálja."

A héten valószínűleg már nem jelentkezem, hacsak nem egy rövid San Diego-i beszámolóval a hét végén, már amennyiben a telefonomról sikerül felhekkelni a bejegyzést a blogra. Jövő héten azért mindenképpen próbálok majd jelentkezni egy rövid bejegyzés erejéig.


2013. október 7., hétfő

Összefoglalás


Az elmúlt napokban több váratlan esemény is történt az Egyesült Államok szintjén is, és a mi életünkben is. Úgyhogy gondoltam készítek egy rövid összefoglalót, hogy a blog közönsége naprakész legyen a jelenlegi helyzetünkkel kapcsolatban. 

Eszem ágában sincs fejtegetésekbe, pláne állásfoglalásokba bocsátkozni politikai kérdésekben, de a jelenlegi szituáció megértéséhez sajnos szükséges erre az ingoványos területre eveznem. Annak érdekében, hogy ne váljon politikai őrjöngéssé ez a bejegyzés, már jó előre leszögezem, hogy mindössze a saját beszűkült látókörű véleményemet fogom közölni, azt is csak virágnyelven.

Itt, az Egyesült Államokban (mint ahogyan sok más helyen is), két fő politikai erő viaskodik egymással a hatalomért. Az egyiket nevezzük mondjuk a Rózsafélék rendjének (Rosales), a másikat pedig a Keresztesvirágúak rendjének (Brassicales). Az előbbibe tartozik a legtöbb gyümölcsfa, például az alma, a körte, a barack és a cseresznye is. Az utóbbiba pedig finom zöldségek soroltattak, úgymint a káposzta, brokkoli, karfiol és a vízitorma. Mindkét család növényei nagyon sokat adnak a kulináris élvezetekhez, és az egészséges táplálkozáshoz is elengedhetetlenek.


A politikai elit.
(Forrás: http://www.painlesscooking.com/nutritional-value-of-vegetables.html)

De hogy jön ez ide? Nos, az itteni két politikai erő a közelmúltban egymásnak feszült. A jelenleg kormányon lévő Rózsafélék fővezére (nevezzük mondjuk Baracknak) úgy döntött, hogy azzal szerez szavazatokat, hogy a szegényeket egy kicsit jobban támogató politikát folytat. A Keresztesvirágúak pedig az ország másik felét akarják megnyerni azzal, hogy nem támogatják mások terhére azt a réteget, ami egyébként nem sokat termel az államkasszába. Isten bizony, mindkét oldalt értem.

Csakhogy ennek a szavazatszerzési hatalmi harcnak az lett a következménye, hogy nem sikerült időben elfogadni az új költségvetést, és ezért a kormányzati finanszírozású intézmények szépen sorban elkezdtek leállni. Százezreket küldtek fizetés nélküli szabadságra. Szenvednek ők is, és azok is akik az ő szolgáltatásaikat szerették volna igénybe venni. Nem lehet például vízumot kapni/módosítani/hosszabbítani már egy jó hete. Ennek rám nézve az lett a következménye, hogy el kellett halasztanom a régen vágyott utazásomat. De sebaj, végül is négy és fél éve elutaztam a feleségemmel egészen Ausztria és Olaszország határáig, úgyhogy sok is lett volna ilyen hamar még egy nagyobb út. 

De a nyaralásom elhalasztása csak az első lépés volt az izgalmas események tengerében. A következő "remek" dolog az influenza elleni védőoltás elszenvedése volt. A munkahelyem ugyanis kötelezővé tette minden dolgozó (és hallgató) számára, az elbocsájtás terhe mellett. Egyetlen egy kibúvót hagyott mindössze: ha valakinek a vallásos hite tiltja az ilyesmit.

Hogy biztosan megértse mindenki a helyzet abszurditását, itt egy életből vett példa: Én hiába megyek oda az oltóhelyre, és sorolok fel jogos szakmai ellenérveket az oltás ellen (mindezt lassan 7 évnyi immunológiai kutatómunkával, szakirányú diplomával és doktori végzettséggel a zsebemben), azzal nem lehet megúszni az oltást. Ellenben, ha az alagsorban dolgozó kazánfűtő amerikai őslakos (nevezzük Róbertnek) odamegy, és azt mondja, hogy a legutóbbi kábítószeres rémálmában a Nagy Manitu azt mondta neki, hogy az "oltás rossz",  akkor csak arra van szüksége, hogy vigyen egy papírt a törzsfőnöktől, amin a törzsfőnök tanúsítja, hogy "igen, együtt kábítóztam a Robival, és a Manitu tényleg nem szereti az influenza elleni oltást". És hopp, ő már meg is úszta a dolgot, én meg adathatom be magamnak a ki-tudja mit, aminek meggyőződésem szerint az egyetlen célja, hogy valaki meggazdagodjon belőle. 


Szakmai vita az influenza elleni oltásról.


Hogy a virágnyelvnél maradjak: A Nagy Manitu b@ssza meg az egészet, már csak azért is, mert már az oltás estéjén lázasan fetrengtem a pokróc alatt (és Hétfő sem volt valami jól). Másnapra meg olyan allergiás vörös foltjaim lettek, mint Yeti barátomnak, amikor a lagzimon hajnal háromkor megivott egy energiaitalt. Köszönöm a munkahelyemnek, hogy megmentett a betegségtől!

És amikor itt tartottam, hogy betegen keseregtem az elmaradt utazásom, az elveszett repülőjegyem és úgy általában az alattunk összeomló USA-beli helyzet miatt, akkor a szombat délutáni eső következtében elkezdett beázni a lakásunk. Először csak kicsit csöpögött a víz,  aztán nagyon, majd ezt követően folyni kezdett. Végül pedig a fejünkre szakadt az egész plafon, úgyis túl jó volt már nekünk.



A plafon. (Mindkét képen)


Hogy mi lesz most? Nem tudom. A lázam elmúlt, a kiütéseim halványodtak, a repjegyemet már kidobtam, úgyhogy ez a része tulajdonképpen megoldódott a dolgoknak. A plafonunk helyét már megnézte egy szaki és megnyugtatott, hogy kitakarít. Hát, hatalmas köszönet érte neki is, meg a fent említett Manitunak is, de ez egyelőre kevésnek tűnik a helyzet megoldódásához. Úgyhogy most majd b@szakaszunk egy kicsit a főbérlővel, aztán meg vagy elköltözünk, vagy nem. Mindezt két héttel a San Diego-i konferencia és a három hét múlva vendégségbe érkező barátok előtt. Szipi-szupi.


2013. október 4., péntek

Lázas készülődés


Korábban már említettem,  hogy nagy útra készülök. Azóta sok minden történt itt. Egyrészt Sanyi és én is nagyon el voltunk havazva, és nem tudtuk kellő alapossággal megtervezni az utunkat. Tulajdonképpen pár órával az indulás előtt még arról sem volt fogalmunk, hogy melyik úton kell elhagyni a várost. Szállásfoglalásra meg végképp nem jutott időnk.

De "szerencsére" minden ezzel kapcsolatos problémánk egy csapásra megoldódott, amikor leállt az amerikai kormányzat működése. Sanyinak emiatt gondjai akadtak a vízumával, és egyelőre annak is örül, hogy nem kell elhagynia azonnali hatállyal az országot. Egyelőre két hetet kapott, ha addig nem indul be újra az Egyesült Államok működése, akkor haza kell utaznia Indiába.

Egy szó, mint száz, szó szerint az utolsó pillanatban lemondunk az útról, és örülünk, ha az összeomlófélben lévő ország nem temet maga alá minket is. 

Ráadásul tegnap kötelező jelleggel beoltottak influenza ellen, amitől belázasodtam és szédülök. Alig várom, hogy vége legyen a napnak és hazamehessek aludni egy nagyot. Lehet, hogy jobb is, hogy nem tudtunk elindulni.

Esetleg majd valamikor év vége felé (ha még Sanyi itt lesz az országban), akkor elrepülök hozzá az Angyalok Városába, és onnan teszünk majd egy kirándulást Las Vegasba és a sivatagba. Esetleg.

Külön érdekesség, hogy a visszaútra szóló repülőjegy lemondása többe kerül, mint maga a jegy. Úgyhogy csak egy kicsit mondtam le... Végül egy fagyi árát mégis visszakaptam, de még azt sem pénz formában, hanem kedvezményként egy következő repjegy vásárlásához. Köszönet a Spirit Airlines-nak.