2013. május 30., csütörtök

A zsiráf mellett

Két hete úgy döntöttünk, hogy ellátogatunk az állatkertbe. Nagyon könnyű dogunk volt: Interneten megnéztük, hogy hol is jár éppen a megfelelő busz, majd amikor már csak egy percre volt a házunktól, akkor leszaladtunk az épület előtti buszmegállóba, és felpattantunk rá. Huszonöt perc buszozás után pedig három perc sétára az állatkert bejáratától leszálltunk.

A Lincoln Park Zoo az év minden napján nyitva tart és nem kell belépőt fizetni. Sajnos már nem emlékszem, hogy ki, de valaki azt mondta Chicagóról, hogy "olyan, mintha a város vezetése azt akarná, hogy az emberek jól érezzék magukat". Nos tényleg olyan, és az állatkert jó példa erre.

Amint bejutottunk elkezdtünk ész nélkül rohangálni egyik állattól a másikig: Megnéztük minden különös ok nélkül a 19-es számú flamingót, majd rájöttünk, hogy fagyizni is szeretnénk.

A 19-es számú flamingó.

Gyorsan találtunk is egy fagyizót. Először jót nevettem Hétfőn amiért két gombóc fagyi helyett két pohár fagyit kért. Aztán magamon is jót nevettem, mikor kiderült, hogy a citromízű jégkristály amit kértem, tulajdonképpen egy családi adag kővé fagyott eperjeget jelentett az eladó számára. Minden esetre nekiláttunk az ipari mennyiségű édesség elfogyasztásának, és alig néhány perc múlva émelyegve sétáltunk tovább a fogságban tartott állatok között.

Biológusként mindig nagyon szomorú számomra az állatkerti látogatás. Ilyenkor mindig az orrom alá dörgölődik, hogy milyen keveset tudok azokról a dolgokról, amikről pedig mindent szeretnék tudni. Szerencsére ezúttal hamar túl tudtam tenni magam a kellemetlen érzésen és maradéktalanul tudtam élvezni a sok érdekes állatot.

Rinocérosz (balra hátul) és Hétfő (jobbra elől).


Aztán egyszer csak sikerült vérig sértenem Hétfőt. És nem a rinocéroszos tréfával, amit már a fényképezés közben is elsütöttem, hanem valami teljesen mással. Az hiszem ez volt az első komolyabb összezörrenésünk. Az egyik oldalról nem tudtam lakatot tenni a számra amikor pedig kellett volna, a másik oldalról pedig azt hiszem komolyan vett egy tréfának szánt dolgot. De szerencsére fél órás kölcsönös duzzogás és bocsánatkérések után feloldódtunk és újra át tudtuk adni magunkat az állatkertnek.

Például az aranyosnak tűnő jegesmedvét is felhőtlenül élveztük, amint boldogan úszkált kis medencéjében és abban reménykedett, hogy egyszer majd kiszabadul és megeszi a sok kisgyereket, akik hozzányomják zsíros orrukat az ablakához.

A medve és a rajongói.


Nekem egyébként a személyes kedvenceim a magukat szamárnak álcázó, porban heverésző kenguruk és a tevék voltak, de nagyon kíváncsi voltam a szurikátákra is. Sajnos utóbbiakat sehol sem találtuk.

 Kenguru állatok.


Mivel a szurikátákról semmiképpen nem akartam lemondani, az egyetlen dolgot tettem, amit csak ember ilyen helyzetben tehet: Elővettem a mobiltelefonomat is interkontinentális hívást kezdeményeztem Európába:

Tarator: Hallo!
Én: Szia, Tabasco vagyok, elnézést a zavarásért, de nagyon fontos dologban lenne szükségem a segítségedre!
Tarator: Persze, mondjad!
Én: Itt vagyok az állatkertben és nem találom a szurikátákat. Nem emlékszel, hogy hol vannak?
Tarator: Dehogynem, a zsiráf mellett az Afrika-házban.
Én: Remek, azt tudom, hogy hol van. Köszi, helló!
Tarator: Szívesen, helló!

Már hetek óta nem beszéltünk egymással és a kedves olvasó talán furcsállhatná is, hogy ennyivel letudtuk a kapcsolattartást. De szerintem/szerintünk pont ez a szép, hogy bármennyi idő után is úgy tudjuk folytatni, mintha csak öt perce találkoztunk volna...
De mielőtt még túlságosan magával ragadna a szentimentalizmus és elkezdenék a barátságról okos dolgokat hadoválni, visszatérek a lényegre: A telefonos segítségnek köszönhetően megtaláltuk a szurikátákat is. Csináltam is egy képet Szója kedvéért, mert tudtam, hogy ennek hiányában most komoly reklamációval kellene szembenéznem.

Szurikáta Szója szolgálatára.


Miután mindent láttunk amit látni szerettünk volna, elhagytuk az állatkert területét. Az állatkert mellett volt még egy pálmaház is. A pálmaház elég lelombozó volt, sajnos. Egyrészt undorító madárcsicsergés, dinoszaurusz hupákolás (nem viccelek) és mexikói zenebona szólt a hangszórókból. Másrészt meg finoman szólva is hülyének nézték a látogatókat, és nem csak a műanyag dinoszauruszokra gondolok, amiket a növények között rejtettek el... De a növények nagyon szépek voltak. Harold barátom például még most is az orchideákra tapadva járna majomtáncot, ha velünk lett volna.

Madzagon lógó dinoszaurusz "repül" a másik körül.
 
Hétfő rossz helyen szaglászik.


Gyorsan meg is elégeltük a pálmaházat, és hazaindultunk. Este még tettünk egy sétát a tó partján bokáig a vízben gázolva, ami nekem különösen nagy élmény volt, tekintve, hogy általános iskolás koromban egyszer Édesanyám legnagyobb örömére kis híján megbuktam földrajzból (javítóvizsgát kellett tennem), többek között azért, mert nem tudtam felsorolni a Nagy-tavakat. Most pedig ott gázoltam az egyikben bokáig és a felhőkarcolók mögött lenyugvó napot néztem arra gondolva, hogy "B@ß?!a meg, még most sem tudom felsorolni a tavakat".

Elkápráztatom Hétfőt a földrajztudásommal.

Végül az este azzal zárult, hogy elfogyasztottunk egy békepia párost, majd megettük az isteni finom házi Cheese Quesadilla-t, amit Hétfő készített sokheti ígérgetés után. Köszönöm, nagyon!
 





2013. május 26., vasárnap

Zene IV

Elnézést kérek a kedves olvasóimtól a hosszú hallgátasért. Nem a blogírástól ment el a kedvem, hanem az élettől. (Ez utóbbi kijelentés csak amolyan szólás-mondás, kérem senki ne vegye komolyan és kezdjen el aggódni!)

Néhány nap erejéig elvesztettem a humorérzékemet, és mivel a blogot egy alapvetően szórakoztató élménybeszámolónak szánom, nem akartam a hangulatát tönkretenni egy "semmi se jó" áthallású bejegyzéssel.  

De a humorérzékem szerencsére visszatért, és ha nem is újult erővel, de ismét tudok nevetni magamon és azokon is, akik egy pillanatra elvették a jókedvemet.

A kedves olvasóim nyilván kíváncsiak, hogy mi is történt pontosan, úgyhogy megnyugtatom őket: mindenről be fogok számolni, ha eljön az ideje. Egyelőre azonban még nem kerek a történet, és én magam is kíváncsi vagyok a végére, úgyhogy a kedves olvasónak be kell érnie egy viccel helyette:

A kismalac megy az erdőben, idegesen, dúlva fúlva. Nagy idegességében nem veszi észre, hogy körbe körbe járkál, és egy hatalmas gödröt jár ki maga alatt. Mire feleszmél, a gödör falai túl magasak ahhoz, hogy ki tudjon mászni. Szerencsére meghallja, hogy arra jár valaki. Ki is szól menten, hogy "Itt vagyok a gödörben, gyere azonnal segíteni!". A járókelő meg is hallja és odasétál. Látva a helyzetet megsajnálja a kismalacot: "Várjál kismalac, hozok kötelet és kihúzlak!" - mondja neki.
Erre a kismalac a tőle jövő legnagyobb természetességgel azt ordítja: "NEM VÁROK!"
A járókelőnek erre válaszra először döbbenten összeszalad a szemöldöke, majd táncolni és énekelni kezd. 
Ezt itt:




A jövő héten pedig mindenképpen szakítok rá időt, és beszámolok újabb kalandjaimról/kalandjainkról, amik között egy baseball meccs meglátogatása, egy magyar telefonos segítséggel zajló állatkerti látogatás és egy, a jéghideg Michigan-tóban megejtett naplementés lábáztatás is szerepel. 

Köszönöm a türelmet, hamarosan jelentkezem.
 

2013. május 12., vasárnap

Zsírkréta

Azt hiszem a mai bejegyzésemmel nem leszek különösebben népszerű. Ennek két oka van, az egyik, hogy ismét ki fogom hangsúlyozni többször is, hogy milyen nagyszerű helyen lakunk, a másik ok pedig az, hogy le fogom fikázni a világ egyik legismertebb festőjét, Pablo Picassót. Vagy teljes nevén, ahogyan szülei hívták: Pablo Diego José Santiago Francisco de Paula Juan Nepomuceno Crispín Crispiniano de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz Picassót. Nyilván spanyol volt.

De mielőtt belemennék a művészeti elemzésbe, szeretném leszögezni, hogy az alábbiak kizárólag a véleményemet tükrözik. A művészetekhez nagyjából annyira értek, mint Picasso a biológiához. Valószínűleg ő sem sok szépséget látott volna az én munkámban, úgyhogy arra kérem a kedves olvasót, hogy a mostani írásomat ennek tükrében kezelje.

Persze azért azt is hozzátenném a dologhoz, hogy hozzá nem értésem ellenére vannak olyan festők, akiknek a képeiben képes vagyok élvezetet lelni. Például Hollandiában ellátogattam megnézni Van Gogh alkotásait, és azok kifejezetten tetszettek. Szóval azért Picassónak is lett volna esélye nálam...

A volt feleségem és én gyönyörködünk 
Van Gogh egyik önarcképében.


Na de most rátérek a tárgyra. Tegnap délután hat óra körül kedvünk támadt, hogy elmenjünk megnézni a művészeti múzeumban a Picasso kiállítást. Fel is vettük a cipőnket, és átsétáltunk a "szomszédba" megnézni a képeket. Hat óra tizenöt perckor már az első képeket nézegettük. Eléggé elborzadva.

A kiállított rengeteg képből talán egy-kettő ha akadt, amin megakadt a szemem és talán egy kicsit tetszett is. A többi kép finoman szólva is középszerűnek bizonyult számomra. Ahogyan körbe-körbe jártam a termekben egy beszélgetés bontakozódott ki a fejemben, ami köztem és leendő képzeletbeli gyerekem között zajlott:

Én: Pablo, kisfiam, gyere csak ide! Ezt te rajzoltad?!
Pablo: <büszkén> Igen apa!
Én: Kisfiam, nem megmondtam neked ezerszer, hogy ne használd el az összes zsírkrétát egyetlen rajzhoz?
Pablo: De...ez...egy női mell...apa.
Én: Aha, háromszögletű és fejjel lefelé van. Gratulálok, kisfiam. Ha még egyszer meglátom, hogy így pazarlod a zsírkrétát akkor többet nem veszek neked.
Pablo: De...én...
Én: Nincs de. És most meszesz szépen fölfelé az internetre és keresel női melleket. Kereket, szépet. Indulás!

Kicsit talán kegyetlennek tűnök ez alapján, de kérem a kedves olvasót, hogy higgye el, szeretettel támogatnám a gyermekemet minden őrült önmegvalósító tervében. De ha így rajzolna, akkor kénytelen lennék megmondani neki, hogy sürgősen hagyja abba, mert nem fogja semmire sem vinni. Persze amint Picasso története mutatja, súlyos tévedés lenne ez a részemről. De hát ez a szülők joga...

De térjünk vissza a kiállításhoz: A legjobban az az "alkotás" tetszett, ami két összeszögelt fadarabra applikált gombból és egy göröngyös beton alapzatból állt. Meg is kértem Hétfőt, hogy fényképezzen le mellette.
 
 
Az Izé és én. 

A képek nézegetése közben eszembe jutott kedves barátom, a Vombat. Ő például soha életében nem rajzolt, és ilyen irányú tehetsége az enyémmel vetekszik. Aztán egyszer csak valami rejtélyes okból kifolyólag befizetett egy néhány napos (azt hiszem két hétvégés) rajztanfolyamra. A tanfolyam elején és a végén azt a feladatot kapták, hogy rajzolják le saját magukat. A fejlődés döbbenetes. Be is mutatom a Vombat önarcképeit, hogy a kedves olvasó is lássa:

A Vombat korai és kései önarcképe egymás mellett.


Na most, ha egy rajzolni nem tudó ember ennyit fejlődik egy-két hétvége alatt hobbiból, akkor egy hivatásos művésztől az én avatatlan szemem egy kicsit többet vár. Persze biztosan nem véletlenül lett Picasso nagy ember (bár láttam már egy két embert aki érdemtelenül lett nagy), csak az én avatatlan szemem nem látja, hogy miért is lett ő az a festő, aki mindenkinek először jut eszébe, ha festőkről esik szó...

Mindennek ellenére nagyon örülök, hogy elmentünk a kiállításra. Egyrészt így véleményt alkothattam Picassóról, akiről eddig nem volt véleményem. Másrészt mindig is sajnáltam volna, ha kihagyom ezt a kiállítást. Harmadrészt pedig tanúja lehettem két brit hölgy beszélgetésének, akik két személyben megtestesítették a világ minden problémáját:

Egy kis privát fogolydilemmába keveredtek, és azt próbálták feloldani. Sikertelenül persze. Az egyikőjük szerette volna ha zárásig maradnak, hogy magába szívhassa Picasso minden alkotását, és sokáig gyönyörködhessen a csodaszép műalkotásokban. A másiknak pedig fájt a lába, és szeretett volna hazamenni. Azalatt az egy óra alatt amit ott töltöttünk, végig egy padon ültek és az egyik panaszkodott, hogy nem akar már maradni, a másik meg győzködte, hogy ő viszont igen. Így aztán maradtak is, és a képeket sem tudták kiélvezni. Mindkettő veszített, mert csak beszéltek egymással, de nem értették és nem is akarták érteni a másikat. Örülök, hogy ezt a társadalomkritikát láthattam. Íme egy részlet a beszélgetésükből, ahogyan én értettem:

Hölgy_1 : Úgy csináljuk, hogy mindkettőknek rossz legyen!
Hölgy_2 : Szerintem is úgy lesz a legjobb!

Végül nagyjából egy órával az érkezésünk után egymásba botlottunk Hétfővel, és nagy meglepetésemre végre találtunk valamit, amiben maximálisan egyetértettünk:

- Na? - kérdezte Hétfő.
- Ez...rossz. Te mit gondolsz? - kérdeztem vissza.
- Éhes vagyok. - nyilvánította ki Hétfő is a véleményét Picassóról.
- Akkor menjünk haza. - javasoltam.
- Szerintem is. - értett egyet Hétfő.

Így aztán otthagytuk a világ (szerintem) érdemtelenül legnagyobb festőjének képei előtt a két brit hölgyet, hogy zárásig vitatkozzanak a lábfájásról, mi pedig fél nyolcra otthon voltunk és paradicsomos-lecsós tésztát főztünk vacsorára. Szerintem nyertünk.


2013. május 4., szombat

Zene III

Kodály barátom 40 éves lett. Sajnos a szülinapi buliján csak géptestbe zárva tudtam ott lenni, de még így is nagyon jó volt látni őt is, és a többi barátomat is. Innen a távolból küldöm neki Billy Corgan fejhangú üvöltését.

A nem működne, akkor itt elérhető: http://www.youtube.com/watch?v=xzZh4fdaUpk


"Thru The Eyes Of Ruby"

Wrap me in always, and drag me in with maybes
Your innocence is treasure, your innocence is death
Your innocence is all I have
Breathing underwater, and living under glass
And if you spin your love around
The secrets of your dreams
You may find your love is gone
And is not quite what it seemed
To appear to disappear
Beneath all your darkest fears
I believe in never, I believe in all the way
But belief is not to notice, belief is just some faith
And faith can't help you to escape
And with this ring I wed thee true
And with this ring I wed thee now
And with this ring I play so dead
But no one's asking for the truth, so let me tell you
If you spin your love around
The secrets of your dreams
You may find your love is gone
And is not quite what it seemed
To appear to disappear
Beneath all your darkest fears
To the revelations of fresh faced youth
No one will come to save you
So speak your peace in the murmurs drawn
But youth is wasted on the young
Your strength is my weakness, your weakness my hate
My love for you just can't explain
Why we're forever frozen, forever beautiful,
Forever lost inside ourselves
The night has come to hold us young